Strona GłównaZAPISKI JOELA


Pewnego razu Joel napisał do mnie: witam, was czy mogę opisać o moim ojcu Broide jak przeżył i chował się na wioskach kolo Zbaraża, uciekł z Podwoloczysk, 9 miesięcy był we wiosce Koziary Nowe Sioło u Jarusza; ja wyrosłem na tych opowiadaniach [jego] i jego kolegów w Zbarażu i znam ich osobiście
Na moją zgodę co do publikacji wspomnień o Jego Rodzinie odpisał: dziękuję, postaram się opisać o przeżyciach moich rodaków z tamtych stron. Wspomnę, jak można o ukraińskiej rodzinie że wychowali Żyda a [ jeden z jej członków] zamordował swego brata kiedy wrócił do domu po wojnie ruskim mundurze. Nazwiska i miejsca nie wspomnę - czy macie na to jakieś uwagi?
Tyle krótki tekst nieznanego mi Joela - zamieszczam go, ponieważ ważne jest dla mnie odkrywanie najtrudniejszych momentów z życia żydowskiej społeczności nie tylko na rdzennie polskich ziemiach, lecz w ogóle. Joel wykazuje wielką determinację pisząc o tym.


Rodzina Jarusz zbarazkij powiat wioska Koziary Nowe Sioło; w czasie wojny był u nich na strychu 9 miesięcy [mój ojciec]. Po wojnie babcia Jarusz mówiła: Broide nie za pieniądze ja cię chowała.
Strona Główna Judaica

Wszelkie prawa zastrzeżone.