Strona GłównaOKUPACYJNE LOSY ZAMOJSKICH ŻYDÓW

W rozdziale tym w miarę dostępnych informacji publikowane będą nieznane dotąd fakty obrazujące zagładę ludności pochodzenia żydowskiego mieszkającej we wsiach Zamojszczyzny.
Jednocześnie zwracam się do Czytelników strony z gorącą prośbą o nadsyłanie tego rodzaju informacji; choćby najskromniejsze w swojej treści, czy tylko sygnalizujące dany problem będą niezwykle cennym przyczynkiem do odkrywania trudnej, okupacyjnej przeszłości.
Pomysł zajęcia się ta problematyka podsunął mi Pan Zygmunt Wach - rodem z Nielisza, który napisał: "być może przy pomocy Pani strony internetowej można coś więcej dla tych biedaków zrobić. Są gdzieś w archiwach księgi metrykalne, podatkowe itp - może coś gdzieś można się dowiedzieć.A ile choćby na Zamojszczyźnie jest takich wsi gdzie bezimienni Żydzi leżą w ziemi bez godnego humanitarnego pochówku.

Zygmunt Wach. Żydzi z Nielisza

W Nieliszu w dniu 4 stycznia 1943r Niemcy zamordowali 24 Polaków i 32 Żydów. Było to kilka rodzin żydowskich osiadłych we wsi trudniących się drobnym handlem i rzemiosłem. Zginęli wszyscy dorośli i dzieci. Część ich Niemcy zastrzelili obok remizy strażackiej i tam ich zakopano.
Pewna grupa Żydów schroniła się w lesie gdzieś za leśniczówką (mieszkali w ziemiance). Ktoś wskazał Niemcom miejsce ich ukrycia. Zostali zastrzeleni obok tej ziemianki i w niej zakopani.
Ja wtedy miałem 5 lat wiec ten fakt mam odnotowany w pamięci ale nie znam szczegółów. Nigdy nic więcej nie udało mi się dowiedzieć. Czy np. byli ekshumowani i godnie pochowani, czy leżą tam do dzisiaj. Nawet nazwiska tych rodzin żydowskich poszły w zapomnienie.

Zofia Trybuch. Tam tylko trawa rośnie...

W grudniu 1939 roku Niemcy bili Żydów w Sułowie - może ze trzydzieści osób. Taki był facet jeden - brał tych nieboszczyków i składał ich ubrania. Ludzie przychodzili i dzieci przylatywały i brali te ubrania, jeszcze ja taką bluzkę i spódniczkę wzięłam, ale później mówię - to jest za duże, ja w tym chodzić nie będę...
Została zbiorowa mogiła po tych Żydach. Ale tam nikt nic nie postawił, żadnego obelisku. Tam są pochowani..., ale tam nie ma nic. Tam tylko trawa rośnie, krowy się pasą...
Strona Główna Judaica

Wszelkie prawa zastrzeżone.