Jurek Fus - O Majdanie Górnym słów kilka.

Jestem pod dużym wrażeniem strony www.republika.pl/horajec, którą czytam od ponad roku i za każdym razem znajduję jakieś ciekawe informacje. Moje zainteresowanie tematyką okupacji na Ziemii Zamojskiej wynika z mojego pochodzenia. Wprawdzie urodziłem się w Gdańsku, mieszkałem w Gdyni, a obecnie mieszkam na wsi 30 km od Trójmiasta, ale mój ojciec pochodzi z Majdanu Górnego.
Jestem zakochany w Roztoczu, podobnie jak moje dorosłe już dzieci. Pamiętam również opowiadania moich nieżyjących już Babci i Dziadka n. t okupacji, niestety nie na tyle dokładnie, aby je przytoczyć. Mój ojciec ma 75 lat, w czasie wojny miał 6 -12 lat, więc z dużą rezerwą podchodzę do jego opowiadań o tym okresie.
Mój ojciec to Adam Fus ur. 15.12.1933, dziadek Wojciech Fus, babcia Antonina Fus z domu Sidor, druga babcia mojego ojca nazywała się Ważna. Dziadkowie spoczywają na cmentarzu w Tomaszowie [Lubelskim]. Dziadek przed wojną zbudował drewniany dom w Majdanie Górnym, ale zdaje się, że pochodził z Lipki. Miał 2 braci (Lipka i Hrebenne) i jedną siostrę (Łuck). Czytałem, w którymś ze wspomnień zamieszczonych na stronie, że w pierwszych transportach na Majdanek byli mieszkańcy Majdanu Górnego, pytałem o to i ojca, i mieszkańców Majdanu, ale nikt tego nie pamięta.


Strona Główna Radecznica

Wszelkie prawa zastrzeżone.