Strona Główna  

ODCHODZĄ OSTATNI Z POKOLENIA BOHATERÓW ZAMOJSZCZYZNY W NASZEJ RODZINIE...

Barbara Kozieł - Graczyk

Barbara Kozieł-Graczyk jest córką Józefa Kozieła ps."Kozak","Bruzda" - oficera łącznikowego 9 pp AK, związanego z oddziałem "Doliny". Jej wspomnienia o rodzinie i przyjaciołach Ojca godne są upamiętnienia. Serdecznie zapraszam do lektury.

***

Mój Ojciec - porucznik AK Józef Kozieł (1915-1999) przyjaźnił się do końca życia z Tadeuszem Kuncewiczem - "Podkową". "Podkowa" zmarł pierwszy, na jakiś nowotwór, zdaje się - rodzaj białaczki, i Tato był na jego pogrzebie, a więc musiało to być w połowie lat 90 XX w ( bo później, po wylewie, nie mógł już brać udziału w takich uroczystościach). Tadeusz Kuncewicz miał niesłychanie barwny życiorys wojenny i powojenny (siedział, a jakże, jako zdrajca i renegat...), i to, co zawiera np. film pt. "Pułkownik Kwiatkowski" , to niewiele, w porównaniu z rzeczywistością,jaką kreował "Podkowa".
Młodszy brat megoTaty - Stanisław Kozioł (w rodzinie, z powodu pomyłki urzędowej, część rodzeństwa nosiła nazwisko Kozioł, a część Kozieł) był także żołnierzem AK. Został zadenuncjowany w Gestapo przez Ukraińca (sąsiada) o nazwisku Pieróg, aresztowany, torturowany na Zamku w Lublinie, następnie zamordowany w Oświęcimiu. Wydobyłam z Oświęcimia i mam akt Jego zgonu.
Najstarszy brat Ojca - Hipolit Kozioł (1907-1987), tak samo, jak Michalina Liwczakowa ("Irys") i mój Tato - nauczyciel - był postacią bardzo znaną w Zamościu i okolicy. O nim i Jego działalności można przeczytać na stronach:
   http://www.archiwum.zam.pl/pliki/intwyd1.pdf
   http://www.archiwum.zam.pl/index.php?page=38&id=207
   http://roztocze.net/newsroom.php/13076
Pozostali koledzy i przyjaciele mojego Taty, których znałam, są wymienieni w Książce J. Grygiela1 ale nie wiem, w jakich byli oddziałach.
Na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu (leży tam też mój Tato), znalazłam grób oficera AK Okręgu Zamojskiego - Aleksandra Markowskiego "Almy", także wymienionego u J.Grygiela. Myślę sobie, jak dziwnie plotą się losy ludzkie - obu żołnierzy AK, prawdopodobnie towarzyszy broni, los rzucił pod koniec życia do Poznania, gdzie zmarli, nic o sobie nie wiedząc...
Spoczywają niedaleko od siebie.
Henryk, "Sportowiec" i Michalina "Irys" Liwczakowie, to szwagier i najstarsza siostra mojego Taty (Józefa Kozieła, oficera łącznikowego 9 pp AK, pod rozkazami "Doliny"). Oboje nie żyją, on zmarł w Zamościu i jest pochowany w grobie swoich teściów, a moich dziadków, na cmentarzu parafialnym w Zamościu, przy ul. Peowiaków, na końcu głównej alei. Ciocia Michalina natomiast zmarła we Wrocławiu pod koniec lat 90 XX wieku, w wieku 93 lat. Pochowana została w Kluczborku.
Również Tadeusz i Emilia Jastrzębowscy, to najmłodsza siostra i szwagier Ojca. On (aktor Teatru Polskiego) zmarł w Warszawie około 10 lat temu, ona - Emilia z Koziełów I voto Jastrzębowska, II voto Wojtulewiczowa, III voto Wasilewska - nie żyje (w grudniu kończyła by 94 lata), od 2004 roku mieszkała w Domu prowadzonym przez Siostry na Pradze (była ociemniała). Zmarła 20.X.2005 r, pochowana 27.X.2005 r na Cm. Wojskowym na Powązkach w Warszawie, złożona do grobu swego drugiego męża - Feliksa Wojtulewicza, uczestnika Powstania Warszawskiego, ps."Bąk" , ze zgrupowania "Parasol". Był największą Miłością Jej życia. Odeszła, ostatnia z pokolenia Bohaterów Zamojszczyzny w naszej rodzinie...
Jan Serafin - krawiec, to - myślę, że ten sam, który ożenił się z wychowanicą mojej Babci Marianny - Bronisławą. Paweł Runkiewicz "Czarny" to także długoletni przyjaciel Taty - zmarł w Warszawie pod koniec lat 90. Stefan Krzaczek i Stanisław Arendarski (leśniczy) także przyjaźnili się z Ojcem i doskonale ich znałam. Pamiętam, że Pan Arendarski mieszkał w Warszawie, na Ochocie, na ul. Radomskiej, naprzeciw szkoły. Rodziny Służewskich (szczególnie ci ze Zwierzyńca)2 oraz Turczynów, to rodzina mojej Matki, Stanisławy z Turczynów Koziełowej (1919-2001) - odpowiednio - po kądzieli i po mieczu.
Strona Główna Okupacja

Wszelkie prawa zastrzeżone.1. J. Grygiel. Związek Walki Zbrojnej Armia Krajowa w Obwodzie Zamojskim 1939 - 1944. Warszawa 1985
2. Czesław Służewski ze Zwierzyńca jest autorem pracy "Hitlerowski obóz przejściowy w Zwierzyńcu. Zwierzyniec 1993