Strona Główna



DYPLOM   DYPLOM   OBRAZ

WYKAZ (NIEPEŁNY) ŻOŁNIERZY ZWIĄZKU WALKI ZBROJNEJ - ARMII KRAJOWEJ Z RADECZNICY I ZAPORZA

Melchior Batorski


  • Batorska Aniela ps. "Ruta" - sanitariuszka
  • Batorska - Derkacz Stefania "Kalina" - sanitariuszka, łączniczka, do końca 1943 roku znajdowała się w oddziale "Ciąga".
  • Batorska - Gęsławska Zofia "Ewa" - sanitariuszka, łączniczka, zamordowana przez UB w więzieniu.
  • Batorski Antoni "Mrok" - magazynier uzbrojenia.
  • Batorski Józef "Bej" - magazynier uzbrojenia.
  • Batorski Melchior "Zemsta" - łącznik kapelana oddziałów leśnych AK; do jego obowiązków należało zabezpieczenie kwatermistrzowskie rejonu. Podczas akcji "Burza" przebywał w oddziale "Podkowy".
  • Batorski Michał "Stal" - zajmował się zaopatrzeniem.
  • Borkowski Władysław - rusznikarz.
  • Baranowski Leopold "Lew" - policjant.
  • Czyżewski Ludwik "Zefir".
  • Gałęzowski Jan - w jego domu znajdował się punkt kontaktowy radecznickich partyzantów.
  • Gawlik Albin.
  • Golba Serwacy "Apollo" - brat zakonny.
  • Jachymek Bolesław "Jawor".
  • Jaskuła Stanisław - walczył w oddziale "Podkowy".
  • Jezierski Stanisław "Modrzew" - przeszedł do Batalionów Chłopskich
  • Kalmus Leonard "Puma" - walczył w oddziale "Podkowy", zamordowany przez UB w Zamościu.
  • Kalmus (...) "Pióro".
  • Karakuła Kazimierz "Tama" - wywieziony do Niemiec, nie powrócił.
  • Kasza Jan "Ryż" - pracował w wywiadzie, zamordowany przez UB; jeden z inicjatorów zorganizowania na terenie gminy Związku Walki Zbrojnej.
  • Kasza Marian "Pantera"
  • Kasza Jakub "Igła" - lekarz
  • Kowalczyk Wawrzyniec "Burza" - pracował w wywiadzie; pełnił obowiązki komendanta posterunku policji.
  • Kozioł Jan "Kłos".
  • Król Wojciech "Kotwica".
  • Krukowski Kazimierz "Broda" - zajmował się zaopatrzeniem.
  • Marek Józef "Saturn" - instruktor szkolenia wojskowego, zamordowany przez Niemców.
  • Marek Stefan "Knotek".
  • Mazurek Bolesław "Martyś".
  • Mazurek Jan "Księżyc".
  • Michnar Jan Duklan "Wiktor" - ksiądz.
  • Mikita Apolinary "Pokorny" - brat zakonny, zajmował się kolportażem prasy podziemnej.
  • Niedźwiedzki Tadeusz "Sten" - policjant.
  • Nowakowski Stefan "Świt" - policjant.
  • Nowakowski Zenon "Busz".
  • Olech Stanisław "Burma".
  • Oleszek Marcin "Zuch" - instruktor szkolenia wojskowego.
  • Oleszek Tadeusz "Słup" - przeszedł do Batalionów Chłopskich.
  • Piotrowski Jan "Brzoza" - kwatermistrz rejonu.
  • Płocharz Tadeusz "Stok" - zamordowany przez gestapo.
  • Płonka Wacław "Czarny" - kapelan oddziałów leśnych AK Obwodu Zamość aresztowany przez UB w 1950 roku; inicjator założenia ZWZ na terenie gminy.
  • Polski Stefan "Motyl" - przeszedł do Batalionów Chłposkich.
  • Raciborski Władysław "Klon" - wywieziony do Niemiec, nie powrócił.
  • Rekiel Stanisław "Ryba" - zajmował się wywiadem, współpracował z policją.
  • Ruciński Czesław - wójt gminy; jeden ze współorganizatorów ZWZ na terenie gminy.
  • Seroka Emil "Karol" - ksiądz, aresztowany przez gestapo.
  • Siemczuk Stanisław "San" - rusznikarz.
  • Sokół Michał "Zenon" - zamordowany pr5zez gestapo.
  • Strusińska Maria "Szara" - kwatermistrzostwo.
  • Strusiński Bogdan "Zawieja" - zastępca kwatermistrza rejonu. Instruktor szkolenia wojskowego.
  • Waśniewski Henryk "Miły" - komendant placówki do maja 1941 roku, zamordowany przez zamojskie gestapo; jeden ze współorganizatorów ZWZ na terenie gminy.
  • Zawiślak Jan "Czarny" - walczył w oddziale "Podkowy" , w plutonie "Osy".
  • Zawiślak Marian Ryszard "Boruta" - kwatermistrzostwo, podczas akcji "Burza" przebywał w oddziale "Podkowy".
  • Zawiślek Michał "Reja" - instruktor pirotechniczno - minerski, dowódca plutonu minierów; bosman marynarki wojennej..
  • Zawiślak Paulina "Anka" - łączniczka. Zawrotniak J. "Artur" - lekarz.
  • Żochowski Jerzy "Szczerba" - walczył w oddziale "Podkowy".
  • Żuk Jakub " Zefir".



Strona Główna Okupacja

Wszelkie prawa zastrzeżone.