A B C D G H J K L Ł M O P
R S Ś T W Z Ż
Ł

Łubiarzowie Agnieszka i Antoni

Mieszkańcy Czarnegostoku; Agnieszka z domu Terejko pochodziła z Lipowca; po wyjściu za Antoniego zamieszkała razem z nim przy jego rodzicach. Z małżeństwa tego urodziło się dwoje dzieci: Alina i Marian.
Pracowali na średniej wielkości gospodarstwie uprawiając m. in buraki, tytoń. W roku 1966 lub 1967 ich zabudowania wraz z obejściami Mazurów, Pacyków i Smotrów strawił ogień, który gasiły jednostki straży pożarnej z Czarnegostoku, Gorajca, Dzielec.
Byli to wspaniali rodzice, ale ich historię życia, podobnie jak wielu innych na tej wiosce można streścić w kilku słowach: "praca, rodzina, kościół, praca".

nadesłała Alina z Łubiarzów Gzik

Łyp Michał

Mieszkaniec Czarnegostoku, członek Batalionów Chłopskich, więzień obozu przejściowego w Zwierzyńcu - jego relacje z pobytu w obozie zapisał Czesław Służewski w pracy: "Hitlerowski obóz przejściowy w Zwierzyńcu. (Zwierzyniec 1993).
Po wyzwoleniu pełnił funkcję komendanta milicji obywatelskiej w Radecznicy - w latach powojennych milicja obywatelska - Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej funkcjonowała obok Policji Państwowej; członkiem ORMO oprócz Michała Łypa był inny mieszkaniec Czarnegostoku - Smoter Feliks.


Strona Główna Radecznica

Wszelkie prawa zastrzeżone.